Ostatnie posty

Robinson R44 Serwis Biuletyn SB-108 stał się również dyrektywą zdatności do lotu (FAA AD 2021-19-8)

Robinson R44 Serwis Biuletyn SB-108 jest już FAA AD !
 
FAA otrzymało doniesienia o pęknięciach znalezionych wzdłuż krawędzi natarcia łopatek wirnika ogonowego o numerze części (P/N) C029-3, numerach seryjnych (S/N) od 9410 do 9909.
Wyżej wymienione łopaty ogonowe zostały zainstalowane fabrycznie lub wysłane jako części zamienne w okresie od marca do grudnia 2019 r. 
Pęknięcia wykryto w różnych odstępach czasu, od inspekcji przed lotem do inspekcji 100-godzinnych.  
W jednym z przypadków podejrzewano pęknięcie łopaty, gdy pilot poczuł nienormalne wibracje podczas lotu co późniejsze dochodzenie potwierdziło.  
Przyczyną pęknięć jest wada produkcyjna we właściwościach poszycia łopaty, która powoduje, że łopaty są podatne na pękanie korozyjne naprężeniowe.  
Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, może spowodować zmniejszoną sterowność, a następnie utratę kontroli nad śmigłowcem.  
FAA wydało AD w celu rozwiązania niebezpiecznego stanu tych produktów.
 
Biuletyn serwisowy Robinson Helicopter Company R44 SB-108, z dnia 30 czerwca 2021 r. określa usuwanie z eksploatacji łopatek P/N C029-3 o numerach seryjnych od 9410 do 9909 nie później niż 31 grudnia 2021r.
W celu zapewnienia nieprzerwanej pracy do czasu wymiany łopat, biuletyn serwisowy określa przegląd przedlotowy, który ma wykonać pilot. 
W związku z problemem, przy spełnieniu kilku warunków, cena katalogowa łopaty ($3320) jest obniżona do $940.
 
FAA AD również wymaga, przed dalszym lotem, a następnie przed każdym następnym lotem, sprawdzenia łopatek P/N C029-3 z numerami S/N 9410 do 9909 włącznie, pod kątem jakichkolwiek pęknięć wzdłuż krawędzi natarcia łopaty.  Właściciel/operator (pilot) może przeprowadzić wymaganą kontrolę, ale musi wpisać zgodność z odpowiednim paragrafem niniejszego AD do dokumentacji obsługi śmigłowca. Pilot może przeprowadzić tę kontrolę, gdyż polega ona na wzrokowym sprawdzeniu każdej łopaty pod kątem pęknięcia. Taką akcję równie dobrze może wykonać mechanik. Ta kontrola jest wyjątkiem od standardowych przepisów konserwacyjnych FAA.  AD wymaga również, przed dalszym lotem, usunięcia z eksploatacji wszelkich pękniętych łopat i zabrania instalowania łopat o w/w numerach seryjnych w jakimkolwiek helikopterze. Ponadto AD wymaga, w ciągu trzech miesięcy od daty wejścia w życie AD (22
09.2021), wycofania z eksploatacji wszystkich łopat o w/w numerach seryjnych.
 
Zachęcamy do zapoznania się z FAA AD 2021-19-08 klikając w poniższy link:
 
image1 (3).jpeg

Dodano w: Helimot

Zostaw komentarz

Śledź nas na Facebooku